İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

R9 Broadway Vites Problemi (SORU - CEVAP)

R9 Broadway Vites Kolu
SORU ;

Merhabalar; 1985 model R 9 L423 (brodway); acemilik çıksın diye alındı. Her şeyi güzel ancak geri vitese çok zor geçiyor. Mandalı çekip sola vurarak ve bir kaç denemede geçiyor.
Önceki sahibi: paslanan geri vites demirini tamir ettirmiş ve ondan sonra olduğunu söyledi. Bir ustaya götürdüm; hiç bakmadan; bu sorunu çözsem belki diğer viteslerde sorun çıkar diye laflar edince bakıtmadan/yaptırmadan döndüm. Şimdiden teşekkür ederim.


CEVAP ;

Merhabalar
Broadway ların vites kolundan şanzımana hareketi uzun ve eğimleri olan bir çubuk vasıtasıyla iletiyor. O çubuğun yön ayarı iyi ayarlanmazsa viteslerde sıkıntı yaşanır, yani konumu çok hassas. O yüzden çubuk her hangi bir sebepten dolayı (kırılır, çürür, eğilir, vs ) özelliğini yitirirse kesinlikle yenisi ile değiştirilmelidir. Aksi takdirde sıkıntı yaşatır.

Ayrıca yeni takılan vites çubuğuna da yön ayarını iyi yapmak gerekir. Çubuğun yenisini de taksanız ayarı düzgün olmazsa yine viteslerde sıkınıt yaşatır. Özellikle geriye takacağınız yerde 1. vitese geçer, vites kolu ortalı durmaz, 5. vitese takarken 3. vitese geçer gibi sıkıntılar olur.

Size tavsiyem vites kolu tamir görmüşse mutlaka yenisi ile değiştirin ve de ayarının düzgün yapılmasını sağlayın, saygılar...

KARISIK YAZILAR

Elektronik Fren Güç Dağıtıcı (EBD) Hakkında Detaylı Anlatım...

Türkçe si elektronik fren güç dağıtıcısıdır.  Fren anında aracın ağırlık dağılımına göre gereken lastiklere gereken fren gücünün dağıtımı...