İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

El Freniniz Az Tutuyor veya Hiç Tutmuyorsa, Tutması İçin Normalden Fazla El Frenini Kaldırmak Gerekiyorsa...

Değerli ziyaretçilerim bu yazımda otomobilinizde el freniyle ilgili yaşadığınız sıkıntılardan ve nedenlerinden bahsedeceğim. El freniyle ilgili en fazla şikayet el freninin tutmaması veya az tutmasıdır. El freni bütün binek ve hafif ticari araçlarda aynı sistemde çalışır. ( Elektronik, yani el freni otomatik çeken araçlar da dahildir. Sadece onlarda el frenini sizin yerinize bir elektronik motor vasıtasıyla çekilmektedir diğer aksamlar farksız sayılır. )

1-) El Freniniz Az Tutuyorsa veya Tutmuyorsa ;


 El freni mekanizmasını siz yukarı kaldırdığınızda çelik halatlarla arka balataları diske veya kampanaya sıkmış olursunuz. El frenini siz sıkı sıkıya çekmenize rağmen el freni az tutuyorsa

bunun nedeni ya balata kampana-disk yüzeyleri zamanla çizgiler şeklinde çizilip uyumsuzlaşmıştır o yüzden tam tutmuyordur, ya da el freni halatları paslandığı için siz el frenini sıkı sıkıya çekmenize rağmen, sizin çektiğiniz kuvvet halatlarda kalıyordur balataları diske veya kampanaya sıkmıyordur ve bu yüzden dolayı el freniniz az tutuyordur veya hiç tutmuyordur. Çözüm olarak halatların sökülüp yenilenmesi gerekir veya da yağlanarak alıştırılırsa tekrar takılır.


2-) El freninizi Gereğinden Çok Çekmeniz Gerekiyorsa ;


  El frenini çektiğinizde gereğinden fazla yukarı çıkıyorsa ve en yukarı çekmeden hiç tutmuyorsa bunun sebebi yüksek olasılıkla fren ayarlarınızdandır. Bu durum arka fren sistemi kampana olan araçlarda görülür.

 Çünkü disk fren balataları sürekli diske yapışık vaziyette bulunur ve frene bastığınızda veya el frenini çektiğinizde hemen tutar. Kampana fren sisteminde ise balata sürekli kampanaya tıpkı diskteki gibi sıfır boşlukta bulunması gerekirken zamanla balatanın aşınmasından dolayı arada bir mesafe oluşur. Siz frene bastığınızda veya veya el frenini çektiğinizde önce balatanın o boşluğu doldurmasını sağlarsınız ve sonra balata kampanayı sıktıktan sonra frenininiz tutmaya başlar. Mutlaka duymuşunuzdur fren ayarını. Fren ayarı işte o boşluğun alınmasıdır.

 Kampanalı fren balatasının ortasında bulunan çubuğun üzerindeki ayar vidasından bu fren ayarı yapılır. Dört tekeri disk fren sistemli araçlarda fren ayarı yapılmaz. Asıl konumuza dönecek olursak el freniniz çok çekince tutuyorsa önce bi fren ayarı yapılır. (arkalar kampanalıysa) . Daha sonra hala aynıysa el freni halatının üzerinde de ayrıyeten el fren ayarı vidası bulunur. O vida sıkılarak el freninin tutma seviyesi altlara indirilir. El freni halatında bulunan ayar vidası dört tekerlekli disk fren sistemlerinde de bulunur (nerdeyse tüm araçlarda) .
KARISIK YAZILAR

Elektronik Fren Güç Dağıtıcı (EBD) Hakkında Detaylı Anlatım...

Türkçe si elektronik fren güç dağıtıcısıdır.  Fren anında aracın ağırlık dağılımına göre gereken lastiklere gereken fren gücünün dağıtımı...