İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araçların motor yağı değiştirilirken nelere dikkat edilmelidir?

Araç motor yağı değiştirilirken nelere dikkat edilmelidir?Araçların bakımlarını kendileri icra eden bir çok otomobil meraklısı bulunmaktadır. Otomobil meraklılarının yaptığı araç bakımlarından bir tanesi de otomobil yağı değişimidir. Aracınızın yağını kendiniz değiştirek hem de maliyetten de tasarruf edebilirsiniz. Bunu, sizin yapmanızı her ne kadar tavsiye etmesem de yine de anlatmak istedim.


Araç bakımı söz konusu olduğunda güvenlik her vakit önceliklidir. Bundan dolayı, ilk defa yağ değiştiriyorsanız yada daha önce defalarca yağ değiştirmiş olsanız dahi motor yağı değişiklik yapma işlemini güvenli ve verimli bir halde yapmanız için uymanız gereken bazı kurallar bulunuyor.


Motor yağınızı değiştirmeden önce ihtiyacınız olanlara bir göz atalım;• Aracınızın fabrika verilerinde belirtilen oranda Castrol motor yağı

• Aracınızın marka ve modeline uygun yeni bir yağ filtresi

• Karter tapasını sökmek için uygun bir el aleti, yağ filtresini sökmek için de bir yağ filtresi pensesi. (Bazı motorlar, satıcınızdan temin edebileceğiniz özel şekilli bir alet gerektirebilir. )

• en az 6-8 litre kapasiteli büyük bir drenaj kabı ve bir huni

• Temiz bezler ya da üstübü, el yıkama solüsyonu ve/yada tek kullanımlık lateks eldivenler


Adım 1: Aracınızın motoru için yağ seçimini yapın


Aracınızla sık sık kısa geziler, trafikte dur kalk veya yoğun bir şekilde taşıma/çekme yapıyorsanız aracınızın motorunda ekstra zorlanma olmaktadır. Bu tip araç kullanımlarında daha sık yağ değişimi gerektlidir. Castrol’un hazırladığı kullanım kılavuzundan özel koşullar için kullanım önerilerini inceleyebilir, aracınıza uygun en iyi motor yağı seçimini yapabilirsiniz.
Adım 2: Aracınızı hazırlayın 


Soğumuş yağ doğru bir halde boşaltılamayacaktır. Bundan dolayı çalışmaya başlamadan önce, yağ sıcaklığını normal çalışma sıcaklığına getirmek için motorun birazcık çalışmış olması gereklidir. Sonrasında motoru durdurun, yağ doldurma kapağını açın ve oluşacak vakumu önleyin. Bu işlem, yağın alt taraftan daha özgür bir halde boşalmasını sağlar.


Aracın altına girmeden önce özel güvenlik tedbirleri için kullanım kılavuzunu kontrol ettiğinizden her zaman emin olun. Kriko kullanımı dengeyi sağlayamayacağından ve aracın devrilmesi ihtimaline yol açabileceğinden, aracı kaldırmak için kriko kullanmamalısınız. Kriko kullanıyorsanız da özel araç sehpalarıyla aracı kayma gibi tehlikelere karşı bu sehpalarla beslemelisiniz. Portatif tekerlek rampaları idealdir ve daha güvenlidir. Bu rampalar, aracın altına kayabilmeniz için aracı yeterli bir halde yerden kaldırır. Tekerlek rampası üreticisinin özellikle güvenlik mevzuları ile ilgili talimatlarını dikkatli bir halde uyguladığınızdan emin olun.


Düz bir zeminde olduğunuzdan kesin olduktan sonrasında aracı tekerlek rampasının üstüne sürün, böylece ön lastikler yükselecektir. El frenini çekin ve aracın kaymasını önlemek için arka lastiklere ahşap bloklarla destek yapın. Aracınız düz şanzımanlı ise birinci viteste bırakın, otomatik şanzımanlı ise “Park” konumuna getirin.


Adım 3: Eski motor yağını boşaltın 


Aracın alt kısmında karter tapasını sökmenizi engelleyecek muhafaza var ise sökmeniz gerekir.

Yağ toplama kabını aracın alt tarafına koyun. Karterin veya yağ haznesinin arka alt tarafına yerleştirin.

Toplama kabını tahliye tapasının altına, biraz arkasına düşecek şekilde yerleştirin. Uygun tapa anahtarını kullanarak, tapa serbest dönene kadar saatin ters yönünde çevirin. Daha sonrasında elle çıkarın. Bu aşamada yağa dikkat edin; hızlı bir şekilde ve sıcak olarak akabilir. Tapayı drenaj kabına düşürmemeye dikkat edin fakat düştüğü takdirde dikkatlice oradan alın. Çoğu tapa bir conta ile takılır; bu contayı kaybetmeyin.


Adım 4: Yağ filtresini çıkarın 


Filtre pensesi kullanarak yağ filtresini saat yönünün tersine çevirip gevşetin. Arkasından sıcak egzoz borusuna dokunmadan el ile filtreyi çıkarın. Yağ filtresi yağ ile dolu olabileceğinden ağır olabilir. Bu yüzden motordan uzak bir halde yavaşça aşağı indirin ve içindekileri toplama kabına boşaltın. Bazı yağ filtreleri yatay bir konumdadır ve gevşetildiklerinde kirli ve sıcak motor yağı sızdırabilir. Endişelenmeyin, bu normaldir. Yanınızda üstübü yahut bez bulundurarak bu sızıntıya hazır olun. Bezlerle, motorda yağ filtresinin yerleştirildiği yerin içini ve çevresini silin.


Adım 5: Yağ filtresini değiştirin 


Bezinizi alın ve motorda yağ filtresinin yerleştirildiği yerin içini ve çevresini silin. Yeni yağ filtresini alın ve parmağınızla montaj yüzeyine (filtrenin yuvarlak kenarındaki lastiğe) birazcık yağ (yeni yada eski) sürün. Bu, dolgu macunu olarak vazife yapacaktır. Yeni filtreyi dikkatlice saat yönünde çevirerek dişli yağ oluğuna vidalayın.

Doğru bir şekilde yerleştirildiğinde filtre rahatça vidalanacaktır. Filtreyi el ile iyice sıkıştırın. Daha sonrasında çeyrek tur kadar da filtre pensesi veya anahtarı ile döndererek fazla zorlamadan sıkın.

Tapayı ve contayı temizleyin ve tapayı tutturup sıkın. Tapayı el ile çevirebildiğiniz kadar çevirin ve sonrasında tapa anahtarı ile sıkıştırın. Yine, fazla zorlamamaya dikkat edin.

Adım 6: Temiz motor yağını ekleyin 


El frenini dikkatlice bırakın ve aracın rampa üzerinden yavaşça zemine kaymasını sağlayın. Bu aşamada motoru çalıştırmayın. Aksi takdirde önemli hasarlar oluşabilir. Motorun üstünde, genellikle yağ kabı sembolü ile işaretlenmiş yağ doldurma kapağını bulacaksınız. Kapağı çevirerek çıkarın ve gereken yağ miktarı ile motoru doldurun. Yağ çubuğu ile seviyeyi kontrol edin. Kapağı takın ve var ise dökülmüş yağları silin. Motor çalıştırıldığında yağ göstergesi sönmelidir. Motoru birkaç dakika çalıştırın, kapatın ve sonrasında ölçekli çubukla yine yağ seviyesini kontrol edin. Bu noktada genelde biraz daha yağ eklemeniz gerekebilir.


Son olarak ve ne olursa olsun sızıntılar için aracın altını, özellikle yağ filtresi ve karter tapa contası çevresini denetim edin.


Adım 7: Eski yağı dikkatlice ortadan kaldırın 


Yağ değiştirme işleminizdeki son olarak ve bir anlamda en önemli adım, motordan boşalttığınız eski yağın doğru bir halde ortadan kaldırılmasıdır. Eski motor yağı çsafha için çok zararlıdır ve güvenli bir halde ortadan kaldırılmasının önemi çok büyüktür. Eski yağı kapanabilir bir kaba aktarın ve güvenli bir halde imha edilebilmesi için mevcut seçenekler konusunda bir servise danışın. Sizi başka bir seçeneğe yönlendirmesi için bir çsafha kuruluşu yada PETDER- Petrol endüstri Derneği’ne başvurabilirsiniz. 


Her motor yağı değişiminde, aracın yaptığı mesafeyi ve tarihi kaydedin. Bu yöntemle, bir sonraki yağ değişiminin ne zaman yapılması gerekeceğini kolaylıkla takip edebilirsiniz. 


Adım 8: Lütfen özenli ve dikkatli olun
KARISIK YAZILAR

Elektronik Fren Güç Dağıtıcı (EBD) Hakkında Detaylı Anlatım...

Türkçe si elektronik fren güç dağıtıcısıdır.  Fren anında aracın ağırlık dağılımına göre gereken lastiklere gereken fren gücünün dağıtımı...