İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MOTOR RADYATÖRÜNDE VEYA SU KABINDA YAĞ OLMASI - SEBEPLERİ ve ÇÖZÜMLERİ

Motor suyuna yağ karışması
Motor soğutma su kabının yada radyatörünün içinde soframızda yediğimiz pekmezli tahin renginde ve kıvamında bir sıvı görülmesinin sebebi motor suyuna yağ karışmış olmasındandır. Motor yağı, motor suyu ile karıştığında pekmezli tahini andırır. Bu durum motorda ciddi bir problem olduğunu yada kısa süre içinde olacağını gösterir. Peki motor suyuna neden yağ karışır, veya karışırsa ne olur hep beraber bakalım.
Motor Suyuna (antifirizine) niçin Yağ Karışır

Motor yağının suya karışmasının birden fazla nedeni olabilir. O nedenlerden en sık rastlanılanlarından birisi de silindir kapak contasının görevini yerine getirememesidir. Resimde de belirttiğim gibi eğer ki yağ kanalı ile su kanalı arasındaki contanın bölümü yanar veya görevini yerine getiremezse o kanaldan yağ motor suyu içerisine sızar. Siz de bunu radyatör kapağını açtığınızda görürsünüz.

Yağ ve Su Kanalı 


diğer bir neden ise yağ soğutucusudur. Motor yağının soğuması için yağ, minik bir radyatör içinden geçer. Bu minik radyatörün içinde ince kanallar ve petekler bulunur. Bu soğutucular genelde alüminyumdan yapılır ve zamanla veya herhangi bir zamanda hararet görmesinden dolayı delinir. Dolayısıyla yine bu durumda da yağ motor suyu içerisine sızar.

Motor Suyuna Motor Yağı Karışırsa Ne Olur ?


Yukarıda saydığım sebeplerden dolayı motor suyuna yağ karışmış ise bunun bir çok negatif sonucu olacaktır. Yağ karışan suyun ısındığında basıncı artacağı için radyatör hortumlarının şişmesine hatta dayanıksız olanların patlamasına sebep olacaktır.

 Ayrıca pekmezli tahin kıvamına gelen motor suyu geçmesi ihtiyaç duyulan ince hortumlarda tıkanıklılık oluşturur. Bu da antifirizin devirdaim olmasını engelleyeceği için sık sık hararet yapmış oldurırsınız.

Yine koyulaşmış olan yağlı suyu devirdaim pompası çeviremeyeceği için motor hararet yapacaktır ve devirdaim pompasına zarar verecektir.

KARISIK YAZILAR

Elektronik Fren Güç Dağıtıcı (EBD) Hakkında Detaylı Anlatım...

Türkçe si elektronik fren güç dağıtıcısıdır.  Fren anında aracın ağırlık dağılımına göre gereken lastiklere gereken fren gücünün dağıtımı...